Nowa wystawa w Widzewskiej Galerii Exlibrisu



22 lutego o 16.30 zapraszamy na otwarcie wystawy „Miedzioryty Wojciecha Jakubowskiego ze zbiorów Jacka Jurczakowskiego, Włodzimierza Rudnickiego i Mirosława Zbigniewa Wojalskiego”. 


To 107 wystawa w Widzewskiej Galerii Ekslibrisu, która istnieje w Domu Kultury 502 od 23 października 1990 r., od jego otwarcia. Od początku prowadzi ją na zasadzie wolontariatu Mirosław Zbigniew Wojalski, mieszkaniec naszego osiedla, pomysłodawca Galerii, posiadacz ponad 15 000 ekslibrisów.
Galeria jest jedyną w Łodzi stałą galerią prezentującą ekslibrisy, jedną z czterech takich w kraju, najstarszą. Cieszy się w Łodzi i w Polsce zasłużoną renomą, jako bodaj jedyna w Polsce jest odznaczona honorowym odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Lutowa wystawa zaprezentuje 70 ekslibrisów z niemal 70-letniego dorobku najwybitniejszego współczesnego twórcy miedziorytów Wojciecha Jakubowskiego. Artysta urodził się 10 czerwca 1929 w Starogardzie Gdańskim. Młodość spędził w okupowanej Warszawie. W 1953 r. ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ze specjalizacją w grafice w pracowni prof. Jerzego Hoppena. Do 1965 r. był asystentem, a potem adiunktem w Katedrze Grafiki UMK.

W dziedzinie ekslibrisu jest nie tylko znakomitym twórcą, ale zasłużył się tym, że był inspiratorem, współorganizatorem i pierwszym komisarzem Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Muzeum Zamkowym w Malborku, a potem przez bardzo wiele lat zasiadał w jury tego Konkursu.
Nie ma w polskim środowisku graficznym, bibliofilskim i kolekcjonerskim osoby o takiej sławie, pozycji i autorytecie jak Wojciech Jakubowski, zarówno twórca jak i animator sztuki ekslibrisowej, miedziorytnik jeden z najwybitniejszych polskich grafików tworzących tą techniką. Znany jest w Polsce i na świecie nie tylko z pięknych miniatur graficznych, ale również z ogromnego zaangażowania w popularyzację małej formy graficznej - ekslibrisu.


Wstęp wolny (obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona)
tel.: 574 190 682, 574 190 658
e-mail: domkultury502@wdk.pl



Komentarze