Stabat Mater- zaproszenie

Zapraszamy po sąsiedzku do Domu Kultury ARIADNA (ul. Niciarniana 1/3) na koncert "STABAT MATER".


Tak o koncercie i wykonawcach piszą organizatorzy:

“Stabat Mater Doloroso luxa Crocem Iacrimosa...” tymi słowami rozpoczyna się XIII wieczna sekwencja, napisana przez franciszkanina Jocopone da Todi. Jego dzieło weszło do kanonu wielkopostnej liturgii i po dziś dzień stanowi inspirację dla poetów, malarzy i kompozytorów.
Stabat Mater w przejmujący i uroczysty sposób opisuje mękę i śmierć Jezusa z perspektywy Matki Boskiej, czuwającej pod krzyżem.
Najpopularniejsza i najbardziej poruszająca jest kompozycja Giovanniego Battisty Pergolesiego, który opracowując własną wersję był schorowany i świadomy zbliżającej się śmierci. Właśnie to ujęcie wybrali artyści Teatru Wielkiego w Łodzi, którzy ponowie wystąpią w Domu Kultury „Ariadna” filii Miejskiej Strefy Kultury
15 maja o godzinie 16.00.
Bilety można nabyć w Domu Kultury Ariadna w godzinach pracy placówki (9.30-19.00).
Bilety w przedsprzedaży w cenie 20 zł, w dniu koncertu 25 zł.
*Ciekawostka:
Mimo, że koncert Stabat Mater jest w maju i już prawie nikt nie myśli o Wielkanocy to w Kościele cały czas trwa okres wielkanocny, który kończy Uroczystość Zesłanie Ducha Świętego (w tym roku jest to 5 czerwca).
----------------------------

Wystąpią:

Joanna Śmiałkowska
mezzosopran, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Wokalno – Aktorskim w klasie prof. Katarzyny Nowak – Stańczyk. Swoje umiejętności doskonali podczas różnych warsztatów artystycznych, lekcji m.in. uczestniczyła w kursach wokalnych Marka Rzepki, Olgi Pasiecznik, Dariusza Grabowskiego i Agnieszki Rehlis. W 2016 r. została laureatką pierwszej nagrody w XI Międzynarodowym Konkursie Arii
z Oper o Duchu Gór (Rubezahl) w Jeleniej Górze.
Swoją edukacje wokalno - aktorską rozpoczęła po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego. Naukę kontynuowała w studium Wokalno – Baletowym w Gliwicach przy Gliwickim Teatrze Muzycznym, otrzymała dyplom Aktora Scen Muzycznych. Już w studium przekonała się, że taniec i dramatyczna gra na deskach teatru pozostaną jej pasją na całe życie, ale to muzyka wokalna, a w szczególności opera stała się jej miłością i w tym kierunku postanowiła dalej się kształcić.
W 2011 r. będąc na drugim roku studiów zadebiutowała na scenie operowej w roli Marceliny w operze Wesele Figara W. A. Mozarta w reżyserii w ramach IV Operowego Forum Młodych w Operze Nova w Bydgoszczy. Następne kreowane partie to m.in: postać La abuela w operze La vida Breve Manuela de Falla, Amastre w operze Xerxes G. F. Heandel, Olga oraz Filipiewna w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego czy Księżna Czeprano w operze Rigoletto G. Verdiego. W operetce Student Żebrak K. Millockera oprócz zagrania partii Palmatyki pełniła również funkcje asystenta reżysera.
W 2020 roku była jednym z głównych realizatorów Narodowego Czytania „Balladyny” Słowackiego z ramienia Teatru Wielkiego w Łodzi. Obecnie pozostaje artystką Teatru Wielkiego w Łodzi, prowadzi działalność koncertową w Polsce oraz w Europie, na co dzień prowadzi również działalność pedagogiczną.

Sylwia Nowicka

sopran. Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi na wydziale wokalno-aktorskim. Uczestniczyła dwu krotnie w Mistrzowskich kursach wokalnych interpretacji dzieł G.Verdiego u maestry Fiorenzzy Cossotto oraz w mistrzowskich kursach wokalnych interpretacji i techniki wokalnej u maestry Teresy Żylis-Gary. Ma na swoim koncie wiele pierwszoplanowych ról: Skrzypek na dachu, Grek Zorba, Wiktoria i jej Huzar, Bal w Savoyu, Can-Can. Brała udział
w licznych tourne zagranicznych z repertuarem operowym i operetkowym. Artystka d wielu lat pozostaje związana
z Teatrem Wielkim w Łodzi. Obecnie pozostaje trenerem głosu dla młodzieży, dzieci i dorosłych. Osoby, z którymi pracuje nad głosem podejmują również zawodową aktywność wokalno - estradową.

Marcin Werner
pianista, kompozytor, dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich i wykonawczych. Od 2016 roku związany na stałe z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie pracuje jako pianista-korepetytor oraz z macierzystą uczelnią, w której prowadzi wykłady z orkiestracji. Od 2019 roku dyrygent Akademickiej Orkiestry Politechniki Łódzkiej.
Dyrygował w kraju i za granicą (Włochy, Ukraina, USA), wykonując utwory z repertuaru klasycznego, operowego, filmowego i rozrywkowego, a także dokonując światowych prawykonań utworów muzyki współczesnej, w tym również własnego autorstwa. Brał udział w przygotowaniach do spektakli premierowych jako asystent oraz kierownik muzyczny (G. Donizetti „Viva la mamma!”, W. A. Mozart „Cosi fan tutte”). Prowadził zarówno orkiestry amatorskie jak i zawodowe, w tym m. in.: Orkiestrę Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi, Polish Modern Orchestra oraz powstałą z własnej inicjatywy Orkiestrę Marcina Wernera, która zagrała ponad 50 publicznych i prywatnych koncertów w całej Polsce.
W swoim dorobku posiada ponad 50 kompozycji orkiestrowych, kameralnych i solowych, ponad 300 aranżacji muzyki poważnej, rozrywkowej i filmowej, w tym około 200 na duże składy orkiestrowe. Jego utwory i aranżacje wykonywane były w kraju, jak również za granicą. Wspólnie z Teatrem Wielkim w Łodzi wyprodukował „Elegię dla świata” – kompozycję dedykowaną wszystkim poszkodowanym przez pandemię korona wirusa oraz ścieżkę dźwiękową do „Hot16Challenge2”, który osiągnął ponad 70 tys. wyświetleń.
Jako pianista zagrał ponad 100 koncertów w Polsce jak i za granicą (USA, Słowacja, Maroko), występując zarówno w formie solisty, jak i kameralisty. Na co dzień współpracuje z wokalistami operowymi i rozrywkowymi, występując m. in. na scenie kameralnej Teatru Wielkiego w Łodzi.


Komentarze