Posty

Wyświetlanie postów z maj, 2020

Mikrokoncert

Rodzinne muzykowanie, odcinek drugi :)

Teatr na weekend

Nasza pierwsza propozycja teatralna na najbliższy weekend. W sobotę Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakl online "Coming Out" w reżyserii Aleksandry Popławskiej. W obsadzie zobaczymy: Krystynę Tkacz, Agnieszkę Wosińską i Annę Gorajską. "Medytacja na temat życia trzech kobiet, które z pozoru dzieli wszystko - status społeczny, wiek, miejsce urodzenia. Łączy je jedynie moment w którym przekroczyły granice moralności, zbrodni, życia i śmierci." – mówi o sztuce Jacka Góreckiego sama reżyserka dramatu.

Koraliki (odc.20 ) Flat herringbone- wersja z rozszerzeniami

Obraz
Dziś przynoszę chyba już ostatni wariant herrinbgone jaki znam, z jakim się spotkałam. Mam jeszcze dwa pomysły na prace tym ściegiem, ale raczej będą to prace utrwalające to co znamy, niż wprowadzanie czegoś całkowicie nowego. Choć jak pracuję nim, to widzę, że każdy z wariantów, jeśli chce się użyć, choćby innych koralików, wymaga nieco innych rozwiązań. Ale właśnie na tym polega fenomen pracy z biżuterią koralikową. Tę samą pracę będzie wykonywało kilka osób, wystarczy, że każda z nich użyje innych koralików, a powstaną całkiem inne efekty końcowe. Osobiście to uwielbiam :)

Dzień Dziecka w Łodzi

Obraz
W tym roku miejski Dzień Dziecka obchodzimy wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Przedstawiamy Wam "rozkład jazdy" tego, co zaproponowały miejskie instytucje kultury. Dla osób nie posiadających konta na Facebooku śledzenie wszystkich wydarzeń będzie nieco bardziej kłopotliwe, ale nie niemożliwe.  Na stronie UMŁ można znaleźć więcej informacji. Zapraszamy -> tutaj.

"Pierścień kurantów"- Katarzyna Wasilkowska (powieść w odcinkach)

Obraz
Już od 1 czerwca zapraszamy do posłuchania powieści kryminalno-przygodowej dla dzieci pt. "Pierścień kurantów" autorstwa Katarzyny Wasilkowskiej- zaprzyjaźnionej z naszym domem kultury.

"Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa

Obraz
Dziś zapraszamy do zapoznania się z projektem artystycznym -> "Cichy Memoriał" Arkadiusza Andrejkowa rozpoczętym w 2017 roku. Pomysł na nietypowe murale narodził się podczas wielu podróży pomiędzy podkarpackimi miejscowościami. Arkadiusz obserwując kolejne wioski dostrzegł spory malarski potencjał w starych stodołach i szopach. Pomyślał, że mogły by one stanowić taką nietypową plenerową i wiejską galerię sztuki ulicznej. Ściany drewnianych stodół były dla niego idealnie przygotowanymi podłożami malarskimi. Poprzez swoją surowość i brak podkładu były praktycznie gotowe aby przystąpić do pracy. Podczas realizacji artysta z Sanoka wykorzystał stare fotografie rodzinne pochodzące z miejscowości, w których powstawał mural. Najczęściej były to fotografie z prywatnych zbiorów właścicieli danej stodoły, którym bardzo zależało aby uwiecznić kogoś z ich rodziny. Obserwatorzy projektu murale na stodołach nazwali deskalami. Każda z poszczególnych prac powstawała w jeden dzień. Namalo

Dzień dziecka online z Widzewskimi Domami Kultury

Obraz

Dzień Reymonta

Obraz
Marcel Szytenchelm- kilka słów o Dniu Reymonta.

Joga w plenerze

Obraz
Jedna z naszych instruktorek gimnastyki wybrała się na plenerową siłownię. Podpowiadamy więc: 1. jak można spędzić czas w oczekiwaniu na możliwość otwarcia zajęć u nas  2. co można zrobić na takich sprzętach. Jak pokazała instruktorka- nie zawsze trzeba skupiać się na tym jak się ćwiczy na danym urządzeniu, ale pomyśleć jak je inaczej spożytkować?

Matka Ziemia- segregacja odpadów

Dziś Dzień Matki z tego powodu zadbajmy również o Matkę Ziemię. Krótki filmik o prawidłowej segregacji śmieci. Zapraszamy -> tutaj.

"Podajmy sobie ręce"- zdjęcia z koncertów 2018-2019

Obraz
Zapraszamy na kolejną dawkę wspomnień koncertowych. Tym razem zebraliśmy zdjęcia z koncertów "Podajmy sobie ręce" z ubiegłego sezonu kulturalnego, czyli 2018-2019

Podcast czytelniczy - o wierszach dla dzieci część 1

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który pomoże Wam wybrać zbiór wierszy dla dziecka, a także przypomni o korzyściach płynących z głośnego czytania ;) Wydawnictwo Literatura Agnieszka Frączek

Kto tak pięknie gra? "Harry Potter" (Hedwig's Theme)

Obraz
Kiedy opowiadałam o instrumentach strunowych szarpanych i chciałam wam przybliżyć cudo techniki jakim jest harfa, natrafiłam na ciekawy sposób wykorzystania jej w muzyce rozrywkowej. Generalnie harfa kojarzy nam się z pewnego rodzaju unikatem, który owszem, brzmi anielsko, ale nie bardzo wiadomo co z nim można zrobić poza sceną. No to bardzo proszę co można zrobić  Jako przykład  wybrałam literac ki temat, mianowicie "Harry Potter" (Hedwig's Theme). Zapraszam do posłuchania i zobaczenia co można zrobić z harfą  W tym konkretnym przypadku, nawet z dwiema

Taniec dla dzieci, część 12- Rock and roll c.d.

Obraz
Filmik taneczny pokazujący proste kroki rock and rolla do ćwiczenia w domu.  Prowadzi Tomek Skoneczny.

"Kredki w ruch będzie strój!"- konkurs DK ARIADNA

Obraz
W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Dziecka.  🥳  Już teraz szykujemy dla naszych najmłodszych masę atrakcji! Jedną z nich jest konkurs zorganizowany przez drugą z naszych Widzewskich placówek kulturalnych- Dom Kultury "Ariadna". Oto jaka jest ich propozycja! Rozpoczynamy od konkursu pla stycznego skierowanego do dzieci i młodzieży "Kredki w ruch będzie strój!"  🤩 🖍 Zadaniem dzieci jest zaprojektowanie własnego stroju ludowego, który poprzez detal np. charakterystyczne kwiaty, pasy czy kolorystykę będzie nawiązywał do prawdziwych strojów ludowych z regionu łódzkiego, czyli do stroju łowickiego, opoczyńskiego i sieradzkiego.  👨‍🎨 💃  Prace mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną (np. ołówek, kredka, pastele, farby plakatowe, wycinanki) 🎨 Zdjęcia prac prosimy wysyłać do 29.05 (piątek) na adres e-mail: ariadna@wdk.pl 📲 Jury wybierze najciekawsze propozycje i je nagrodzi ❗️   🏆 Nagrody będzie można odebrać w spec

UWAGA KONKURS!

Obraz
Serdecznie zapraszamy dzieci wraz ze swoimi rodzicami do udziału  konkursie fotograficznym organizowanym przez nasz dom kultury z okazji Dnia Dziecka, zatytułowanym: "Najbardziej na świecie lubię..." i tutaj można puścić wodze fantazji, ale w formie zdjęcia :) Po szczegóły i regulamin konkursu zapraszamy na stronę -> Widzewskich Domów Kultury.

Kto tak pięknie gra (Agogika)

Obraz
Kolejnym elementem utworu jest agogika, czyli najprościej powiedzieć tempo. Rozróżniamy trzy rodzaje temp- wolne, umiarkowane i szybkie. Myślę, że bez problemów do rozpoznania dla każdego. Tempo utworu ma ogromne znaczenie w określaniu charakteru i nastroju. Zauważmy, że rytm i melodia mogą pozostać dokładnie takie same, ale jeśli zmieni się tempo utworu, wówczas całkowicie zmienia się charakter.

Coś z niczego- Igielnik- prezent dla mamy

Obraz
Kolejny pomysł na coś z niczego. Tym razem coś specjalnie na Dzień Matki. Zapraszamy.

Tankred Dorst "Pan Paweł" - spektakl Teatru Total

Obraz
Zapraszamy na archiwalny spektakl Teatru Total w reż. Łukasza Bzury. Premiera odbyła się 23 marca 2012 roku w Domu Kultury "502"w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Warsztaty jogi on-line część 1

Obraz
Zapraszamy na pierwsze warsztaty jogi on-line.  Sesję prowadzi Bożena Balcer - dyplomowany nauczyciel jogi, instruktor jogi i gimnastyki w Domu Kultury "502". Jogą zajmuje się od 1998 roku. Kwalifikacje zawodowe i wiedzę zdobyła na licznych kursach i szkoleniach prowadzonych przez wysoko wykwalifikowanych trenerów; m. in. przez dr hab. Janusza Szopę, profesora nadzwyczajnego Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, twórcę programów nauczania hatha-jogi, organizatora i wykładowcę kursów instruktorskich z zakresu jogi i jej zastosowania w profilaktyce zdrowia.

Mikro-koncert

Zarażamy dalej :) Nie zawsze możemy zaprosić każdego muzyka z każdym instrumentem do naszego Domu Kultury. Kimś takim, kogo chyba nigdy nie zaprosimy jest… organista :) Niby każdy zna, niby każdy wie jak się gra. Jednak częściej ich słyszmy niż widzimy :) Mam więc dla Was niespodziankę na weekend ;) Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu był na czyimś ślubie i każdy z nas słyszał organistę grającego hit ślubów-„ Marsza Weselnego” Feliksa Mendelssohna. Ale ilu z Was widziało go grającego? Ilu z Was wie, że na organach gra się nie tylko rękoma? Ilu z Was wie jak potężny jest to instrument nie tylko w swoim głosie, ale również w rozmiarach? Film, który mam dla Was wprawdzie nie pokaże wielkości tego instrumentu, ale pokaże Wam organistę przy pracy :) Taka mikro-zajawka :)

Koraliki (odc.18 ) Tubular herringbone- wersja rozszerzona 2B

Obraz
Coraz bardziej rozbudowane tworzę tytuły, niedługo zabraknie mi alfabetu  ;) To oczywiście żart ;) Dziś chciałam pokazać inną odmianę rozszerzenia herringbone, czyli tworzenia beczułek. No właśnie, tylko dzisiaj to nie będzie taka faktyczna beczułka, ale jej spłaszczona wersja ;)

Taniec dla dzieci, część 11 disco c.d.

Obraz
Dalszy ciąg nauki kroku dyskotekowego.  Zaprasza Tomek Skoneczny.

"Igła do cerowania"- Andersen dla dzieci

Obraz
Kolejna baśń Jana Christiana Andersena.  Czyta Irmina Roter-Gawłowska.

Niezwykłe książki dla dzieci

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu poświęconego niezwykłym książkom dla dzieci, poruszającym ważne i trudne tematy.

Domowe zabawy z plastyką- część 4

Obraz
Kolejne sposoby na czas wolny w zaciszu domowym z plastyką.  Zaprasza Ania Lisiewicz.

Kto tak pięknie gra (Ave Maria)

Obraz
Dzisiaj w ramach naszego muzycznego cyklu zapraszam do sprawdzenia w praktyce tego o czym mówiłam do tej pory w zakresie elementów dzieła muzycznego. Omówiłam na razie trzy: melodykę, rytmikę i harmonikę. Zapraszam najpierw do wysłuchania utworu, który wszyscy doskonale znają, ale w tej wersji pojawił się bardzo niedawno na stronie naszej Łódzkiej Filharmonii. Został nagrany przez rodzimych muzyków, w czasie pandemii, na scenie FŁ. Zanim zaczniecie czytać dalej po prostu posłuchajcie:

Koraliki (odc.17 ) Tubular herringbone- wersja rozszerzona 2

Obraz
Obiecałam ostatnio, że pokażę drugi sposób na szycie rozszerzeń herringbone, niekoniecznie za pomocą większych koralików. Przygotowałam w tym celu własną bransoletkę. Najpierw wypróbowałam koraliki tej samej wielkości, potem zrobiłam to samo, ale z mniejszymi koralikami i ta wersja bardziej mi się podoba. Mam nadzieję jednak, że nauczyliście się już, że „nie jest ładne to co ładne, ale to co się komuś podoba” ;) Użycie tego samego rozmiaru jest również prawidłowe ;) To na co tylko muszę zwrócić uwagę, to na sposób szycia rozszerzeń. O ile sam sznur robimy luźno, żeby był elastyczny (ale nie za luźno, żeby nie powstawały dziury pomiędzy rzędami), to samą „beczułkę” robimy dobrze naciągając nici. Pierwsze rozszerzenie zrobiłam zbyt luźno i koraliki chowają mi się do środka. Dopiero robiąc drugie pilnowałam napięcia nici i tam dużo ładniej układają się dodane koraliki.

Taniec dla dzieci, część 10 disco

Obraz
Tomek Skoneczny pokaże Wam podstawowy krok samby dyskotekowej.  Zapraszamy.

"Podajmy sobie ręce"- zdjęcia z koncertów

Obraz
Nasi stali bywalcy doskonale wiedzą, że w ciągu całego sezonu kulturalnego prowadzimy cykl koncertów porannych, który zatytułowaliśmy "Podajmy sobie ręce". Jest on skierowany zarówno do osób, które mają czas przed południem i mogą nas odwiedzić, jak i do osób, które są w trudniejszej sytuacji życiowej. Zapraszamy na te koncerty osoby przebywające w Domach Dziennego Pobytu i dajemy im możliwość  zarówno posłuchania tego co prezentują inni, ale także pokazujemy ich działania artystyczne. Od tego roku możemy także zapraszać osoby niepełnosprawne, ponieważ remont, który odbył się u nas, wzbogacił nas w windę, która pozwoli widzom na wózkach inwalidzkich dotrzeć na naszą salę widowiskową. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z koncertów, które odbyły się w tym sezonie kulturalnym.

Kto tak pięknie gra (elementy dzieła muzycznego- harmonika)

Obraz
Pora na odsłonę kolejnego elementu dzieła muzycznego, jakim jest HARMONIKA. Mówi nam ona o współbrzmieniach, czyli o akordach w utworze. Wydaje się w takim razie, że harmonika dotyczy tylko utworów, w których są co najmniej dwa głosy. I owszem, łatwiej ją usłyszeć w utworach wielogłosowych, bądź jednogłosowych, ale z akompaniamentem, jednak w utworach jednogłosowych również występuje, ukryta w formie skali, w jakiej napisany jest dany utwór.   Już wyjaśniam w czym rzecz, opowiadając o tym jak dzielimy harmonikę.

Kalina Jerzykowska "Wiersze trochę zakręcone"

Obraz
Trochę zakręcone wiersze Kaliny Jerzykowskiej  czyta Irmina Roter-Gawłowska

Spektakl online "Królowa Śniegu

Nasza trzecia propozycja teatralna na weekend skierowana jest do dzieci. Zapraszamy Was na spektakl online "Królowa Śniegu" przygotowany przez Teatr Cortiqué i Szkołę Baletową Anny Niedźwiedź. Link do spektaklu znajduje się tutaj:  ->  ->  https://tiny.pl/7mkbz

Spektakl "Namiętna kobieta"

Nasza druga propozycja teatralna na weekend. Teatr Współczesny w Warszawie zaprasza na spektakl online "Namiętna kobieta" w reż. Macieja Englerta. Na scenie Marta Lipińska, Piotr Adamczyk, Krzysztof Kowalewski, Andrzej Zieliński, Kinga Tabor. Brawurowa komedia liryczna, przebój kilku warszawskich sezonów teatralnych, ponad 240 przedstawień, spektakl , który bił rekordy frekwencji. Wieczór z „Namiętną kobietą" – jak pisał jeden z krytyków teatralnych – to „...wieczór i dla s zeregowego widza, i dla miłośnika sztuki teatru – tej prawdziwej, nie zaś polegającej na nieustannym penetrowaniu prawdziwych czy mniemanych głębi ludzkiej duszy". Spektakl będzie dostępny tylko w dniu pokazu 16 maja od godz. 17.00 na stronie teatru  www.wspolczesny.pl/teatr-online .

Koncert na 4 ręce

Mała niespodzianka na weekend  😃 Nie możemy Was jeszcze zaprosić na koncert do nas, ale koncert może przyjść do Was  😉  No, powiedzmy że mikro-koncert. Jak za chwilę zobaczycie, nasi instruktorzy nie są tylko zwykłymi pracownikami, nawet nie są wyłącznie teoretykami kultury, owszem mówią o kulturze i zapraszają do niej, ale są również praktykami i "zarażają" Kulturą kolejne pokolenia  😉 Życzymy więc, by jedyna pandemii jaka nas w życiu spotka, to była właśnie Pandemia Kultury  😁

Koraliki (odc.16 ) Tubular herringbone- wersja rozszerzona

Obraz
Dziś zapraszam do rozszerzonej wersji znanego już ściegu. Chcę pokazać jak inny może być ścieg, jeśli jedyne co zmienimy, to rozmiar koralików i to nie w całej pracy. Proponuję dziś tubular herringbone z rozszerzeniami. Rozszerzenia powstają przez dodanie koralików w innym rozmiarze. Do koralików Toho round 11 ładnie dopasowują się większe koraliki o rozmiarach 3 i 4 mm. U mnie są tylko dwa poziomy rozszerzenia, czyli dodałam Fire polish 3mm i 4 mm, ale można dodać jeszcze np. 6mm. Myślę, że potem im większe koraliki, tym trudniej będzie utrzymać ładny kształt pracy, bo im większe koraliki, tym cięższe są.   Ale, kto nie eksperymentuje, ten nie wie ;)

Coś z niczego- Skarpetkowe stwory część 1

Obraz
Jak zrobić coś niezwykłego z czegoś zwykłego? Na przykład ośmiornicę ze skarpetki? Wyjaśni Wam w krótkim filmiku Aneta Bilska. W pracy z nożyczkami poproście o pomoc rodziców. Zapraszamy.

Filmy o artystach

5 filmów o artystach, które warto obejrzeć w najbliższy weekend.  👀 🎥 Niektóre z nich to typowe biografie, inne to filmy fabularne inspirowane życiem znanych artystów. Sprawdźcie nasze propozycje na długie wiosenne wieczory! -> Ku Kulturze

Wystawa fotografii Marcina Dybalskiego "Koncerty 2017-2018"

Obraz
Takie wystawy tylko w 502! Zapraszamy do obejrzenia migawki wystawy fotografii Marcina Dybalskiego "Koncerty 2017-2018". Wystawa cały czas jest w (niestety wciąż zamkniętym) naszym domu kultury. W oczekiwaniu na lepszy czas, zapraszamy do oglądania online!

"Trzy siostry" Antoniego Czechowa.

Przedstawiamy pierwszą teatralną propozycję na weekend. W sobotę o 19:00 Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakl online "Trzy siostry" Antoniego Czechowa. Komediodramat opowiada o życiu trzech sióstr mieszkających w małym rosyjskim miasteczku. Marzą one o wyrwaniu się z prowincji i zamieszkaniu w Moskwie. Sztuka znakomicie opisuje szarą rzeczywistość i naturę ludzką. Prawie wszyscy bohaterowie dramatu są ludźmi głęboko nieszczęśliwymi. Chcą żyć, świętować i cieszyć się każdą c hwilą. Mają swoje marzenia i plany, których niestety nie mogą zrealizować. "Trzy siostry” to galeria typów, wielu odmiennych osobowości, ludzi w różnym wieku, na innych etapach życia, o zróżnicowanej wrażliwości, odmiennym odczuwaniu rzeczywistości i czasu. To historia postaci, z których każda legitymuje się innym światopoglądem i wyznaje inne zasady. Spektakl pokazuje na jak wiele sposobów można sobie radzić z samotnością oraz z dręczącymi myślami o przemijaniu i śmierci. LINK DO NAGRANIA

Dzieci w sieci- inspirujące miejsca dla najmłodszych

Dzieci w sieci to temat bardzo aktualny, dlatego warto poznać kilka inspirujących i bezpiecznych dla dzieci miejsc w Internecie  🧐 -> Moi mili

Łatwa joga dla każdego

Obraz
Ostatnia porcja jogi w tym tygodniu, tym razem zadbamy o bolące plecy.  Życzymy udanych ćwiczeń z Panią Alicją.

"Pewna wiadomość"-Andersen dla dzieci

Obraz
Ponownie zapraszamy najmłodszych do wysłuchania baśni Jana Christiana Andersena.  Czyta Irmina Roter-Gawłowska.

Warsztaty dla dzieci on-line

Zapraszamy serdecznie na zajęcia dla dzieci, które będą poprowadzone prosto ze studia Konsulat :) Wydarzenie będzie transmitowane na kanale You Tube: 15 maja o godzinie 18:40 nasi goście przeczytają bajki dla dzieci. 21 maja o godzinie 18:15 kolejny program z Zuzą i Zosią z Animatorki do wzięcia !.

Taniec dla dzieci, część 9 walc angielski c.d.

Obraz
Kolejny film edukacyjny o tematyce tanecznej stworzony przez p. Tomka Skonecznego. Zaproście do tańca również swoich rodziców.

Konflikty w rodzeństwie a rola rodzica

Kłótnie między rodzeństwem to jedne z najtrudniejszych chwil dla rodziców zwłaszcza teraz, kiedy wszyscy spędzają dzień razem w ograniczonej przestrzeni a dzieci przebywają ze sobą dużo więcej czasu, niż normalnie. Czujemy się winni, że zrobiliśmy coś nie tak, musieliśmy popełnić jakiś wychowawczy błąd, który spowodował, że nasze pociechy wpadają w gniew, który wyładowują na sobie nawzajem. Kłócące się rodzeństwo napawa nas strachem, że być może nie nauczyliśmy ich, w jaki sposób porozumiewać się bez kłótni. Może w roli rodzica, jaką przyszło nam pełnić w tym trudnym okresie, wesprze nas lektura artykułu Marzeny Jasińskiej, trenera, dyplomowanego coacha, doradcy rodzinny od lat wspierającego rodziców w konsultacjach indywidualnych oraz warsztatach psychoedukacyjnych. -> Librus

Trolleywood- Self Reflexive Selfie (film)

Obraz
Wspominków ciąg dalszy... Nieco żartobliwy film o naszej placówce stworzony przez Maćka Kwiecińskiego i ekipę Trolleywood uczestników warsztatów filmowych w naszym domu kultury w 2015 roku. Film to rezultat blisko dwutygodniowej pracy. W warsztatach brało udział kilkunastu uczniów i uczennic widzewskich szkół ponadpodstawowych. Od tego czasu zarówno 502, jak i uczestnicy warsztatów sporo się zmienili  Rozpoznajecie się? Jak Wam się podoba? All music by Kevin MacLeod ( incom petech.com ) Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 creativecommons.org/licenses/by/3.0/

"Księżniczka na ziarnku grochu"- Andersen dla dzieci

Obraz
Zapraszamy do wysłuchania następnej baśni Jana Christiana Andersena.  Czyta Irmina Roter-Gawłowska.

Aktualności astronomiczne- Mars (EC1)

Obraz
Zachęcamy do wzięcia udziału w wirtualnym spacerze po największych górach w naszym układzie słonecznym!  🤩 Ta niezwykła podróż odbyła się 12 maja, dzięki transmisji z Planetarium EC1, a teraz dostępna jest na kanale You Tube.

Łatwa joga dla każdego

Obraz
Kolejna porcja "Łatwej jogi dla każdego", dziś joga na stojąco, ćwiczenia na poprawę koordynacji ruchowej i równowagi.

47 LO

Obraz
Udostępniamy spot reklamowy najsympatyczniejszej szkoły na Widzewie, sąsiadujące z nami ->  47 Liceum Ogólnokształcące . Warto zapoznać się z ich atutami!

Taniec dla dzieci, część 8 cha cha c.d.

Obraz
Kolejny film edukacyjny o tematyce tanecznej stworzony przez p. Tomka Skonecznego. Zaproście do tańca również swoich rodziców.

Teatr Total - Wizje św. Ildefonsa wg. K. I. Gałczyńskiego

Obraz
Dziś niespodzianka dla wszystkich interesujących się teatrem niezależnym! Przekopując przeróżne archiwalia domu kultury, natknęliśmy się na sporo różnych ciekawostek  🙂  Może i niedoskonałe realizacyjnie (bo też nie były dokonywane z myślą o prezentacji, ale jako narzędzie do doskonalenia warsztatu), jednak pokazują spory dorobek działających u nas artystów. Niniejszym prezentujemy rejestrację spektaklu "Wizje św. Ildefonsa" wg k.i. Gałczyńskiego w wykonaniu grupy teatralnej Teatr Total działającej w Domu Kultury "502". Premiera odbyła się 10 grudnia 2008 roku.  Gdyby nie pandemia, grupa obchodziłaby w tym roku dwudziestolecie działalności na scenie, tak więc niech ta prezentacja będzie drobnym choć zadośćuczynieniem z naszej strony. Spektakl wyreżyserował prowadzący grupę od 2005 roku maestro extraordinaire Łukasz Bzura.

Domowe zabawy z plastyką- część 3

Obraz
Co można zrobić z mąki i wody? Jak użyć najzwyklejszych domowych produktów, by stworzyć coś niezwykłego? W trzeciej części porad plastycznych dla dzieci i rodziców kończymy pracę nad figurkami z kleju mącznego.  Prowadzenie: Anna Lisiewicz.

Łódzka Noc Muzeów- on line

Obraz
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Łodzi będzie wyjątkowa, bo bez kolejek, bez tłoku ;) Nic nie jest jednak doskonałe, bo trzeba mieć konto na Facebooku, bo zwiedzanie odbędzie się wyłącznie on line. Na -> stronie UMŁ można znaleźć pełen program, a tutaj link do -> wydarzenia.

"Kolejka" - przegląd planszówek, część 10

Obraz
"Kolejka" to gra planszowa, osadzona w klimacie PRL-u.  Waszym zadaniem jest zrealizowanie listy zakupów, którą każdy gracz losuje na początku. Następnie musicie ustawić pionki z wybranego przez Was koloru, w kolejce do sklepów. Przez cały ten czas nie wiecie jednak, w którym sklepie będzie dostawa. W trakcie rozgrywki używa się specjalnych kart wydarzeń, które mogą spowodować niespodziewane zwroty akcji, zamknięcie poszczególnych sklepów, czy odwrócenie całej kolejki. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zrealizuje całą listę zakupów.

Łatwa joga dla każdego

Obraz
Kolejna porcja "Łatwej jogi dla całej rodziny" z Panią Alicją.

Dzień Seniora na Widzewie- zdjęcia

Obraz
W ramach akcji „60+ Kultura” zorganizowaliśmy dzień zajęć otwartych dla seniorów, który odbył się 28 września 2019 roku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia. Być może ktoś odnajdzie siebie na tych zdjęciach 

Taniec dla dzieci, część 7 walc wiedeński c.d.

Obraz
Kolejny film edukacyjny o tematyce tanecznej stworzony przez p. Tomka Skonecznego. Zaproście do tańca również swoich rodziców.

Koraliki (odc.15 ) Flat herringbone

Obraz
Jak Wam minął weekend majowy? Pogoda nie zachęcała do spacerów, więc może ktoś z Was skusił się na jakieś prace koralikowe? Nieustannie zachęcam do pochwalenia się, niezależnie czy ktoś robi to co proponuję, czy coś zupełnie innego  Dziś zapraszam do kolejnej odsłony ściegu herrinbone, tym razem w wersji płaskiej, o wdzięcznej nazwie FLAT HERRINGBONE. Można nim robić dowolnie szerokie bransoletki, jeśli ktoś takie lubi. O szerokości decy dujemy podczas tworzenia pierwszego rzędu, potem już tylko kontynuacja 

Kto tak pięknie gra (elementy dzieła muzycznego- rytmika)

Obraz
Wczoraj opowiedziałam o tym co się dzieje w muzyce w kierunku pionowym, czyli wysoko-nisko, czyli o melodii, a dzisiaj opowiem o tym co się dzieje w poziomie, czyli krótko-długo. Drugim elementem dzieła muzycznego zatem będzie rytmika, czyli rytm. Według definicji: „ rytmika to element dzieła muzycznego porządkujący materiał dźwiękowy w czasie, ustalając czas trwania dźwięków i wzajemne relacje między nim i”. Z rytmiką wiąże się metrum – wyznacza ono miary czasu, porządkuje przebiegu rytmiczne za pomocą regularnie powtarzających się akcentów. Wynikiem tego jest podział utworu na takty. Czyli zrozumienie tego czynnika jest także dość proste- melodyka mówiła nam o wysokości dźwięków, a rytm mówi o ich czasie trwania. Nawet w muzyce współczesnej, gdzie rytmika bywa traktowana bardzo swobodnie, zostaje określony czas trwania danego przebiegu melodycznego. Element rytmiczny ma decydujący wpływ na charakter danego utworu, bo dopiero nadanie rytmu melodii mówi czy mamy do czynienia z utw

Jak się uczyć? (część czwarta)

Obraz
Kluczem do naszego sukcesu w procesie uczenia się jest koncentracja. Co to takiego? W skrócie można powiedzieć, że to skupienie uwagi podtrzymywane przez pewien czas. Koncentrację można porównać do dzikiego rumaka, którego jesteś jeźdźcem. Rumak ten najczęściej galopuje przed siebie tam, gdzie uzna za stosowne. Twoim zadaniem jest zapanować nad rumakiem koncentracji nadając mu kierunek, którym jest to, co właśnie chcesz przeczytać, zapamiętać,  utrwalić lub wykonać. Problem w koncentrowaniu się stanowi więc ukierunkowanie, utrzymanie i skupienie uwagi. Z pomocą przychodzi nam technika pomarańczy, z którą możesz zapoznać się oglądając załączony do tego posta film. Technika ta była znana już dziesiątki lat temu pod nazwami "Chińska myśląca czapka" lub "Czapka czarnoksiężnika", lecz dopiero specjalista w zakresie czytania Ron Davis rozpowszechnił ją, nadał jej bardziej przystępną formę i nazwę: "Technika pomarańczy". Pozwala ona podwoić skupienie i koncentrac

Łatwa joga dla każdego

Obraz
Zanim znów powrócimy na jogę do Domu Kultury "502" proponujemy kilka prostych ćwiczeń do wykonania w domu. Wybraliśmy dla Państwa film pokazowy "Łatwa joga dla każdego" i życzymy udanych ćwiczeń z Panią Alicją.

Taniec dla dzieci, część 6 walc angielski c.d.

Obraz
Kolejny film instruktażowy stworzony przez p. Tomka Skonecznego.  Zaproście do tańca również swoich rodziców.

Kto tak pięknie gra (elementy dzieła muzycznego- melodyka)

Obraz
Pierwszym elementem, najbardziej podstawowym, „rzucającym się w ucho” jest melodyka, czyli po prostu melodia danego utworu. W definicji mówimy, że melodyka to element dzieła muzycznego wyznaczający następstwo dźwięków o różnej wysokości uporządkowanych w czasie. Myślę, że nie ma nikogo słyszącego w stopniu podstawowym, kto nie umie wyodrębnić melodii z utworu.

Konkurs: Selfie ze Stolemem

Zachęcamy do wzięcia udziału w ciekawym konkursie plastycznym, organizowanym przez  CzasDzieci.pl

Taniec dla dzieci, część 5- rock and roll

Obraz
Piąta część tanecznych filmów instruktażowych stworzonych przez p. Tomka Skonecznego. Zaproście do tańca również swoich rodziców.

Konkurs literacki DEKAMERON 2020

Obraz
Dom Literatury w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w literackim konkursie internetowym DEKAMERON 2020. Czekają na Was nagrody pieniężne i publikacje! Konkurs potrwa pięć tygodni (rozpoczęcie 1 maja – zakończenie 5 czerwca) - w każdym z nich uczestnicy mogą nadsyłać teksty literackie z opowiedzianymi przez siebie historiami. Tematy przewodnie historii w poszczególnych tygodniach zaczerpnięte zostały z tematów kolejnych rozdziałów "Dekameronu" Giovanniego Boccaccio. Regulamin i szczegóły odnośnie konkursu odnajdą państwo na stronie internetowej -> Domu Literatury

Półkolonie zimowe 2005- zdjęcia

Obraz
Kolejna odsłona naszych wspomnień... Jedne z najstarszych półkolonii organizowanych przez Dom Kultury "502", których zdjęcia posiadamy w wersji cyfrowej i z ogromną przyjemnością Państwu udostępniamy.

Kto tak pięknie gra (elementy dzieła muzycznego)

Obraz
Muzyka jest jedną ze sztuk pięknych. Oddziałuje na naszą wrażliwość za pomocą dźwięków. Co sprawia, że jedne dźwięki działają na nas relaksacyjnie, a inne pobudzają? Jedne uznajemy jako „ładne”, a inne wzbudzają naszą nieufność? Co sprawia, że ten sam utwór zagrany przez kogoś innego zabrzmi zupełnie inaczej? Jakie elementy zawiera każdy utwór muzyczny? Z czego jest zbudowany? Przez najbliższych kilka dni zajmiemy się tym właśn ie zagadnieniem, które w nauce o muzyce nazwane jest: elementy dzieła muzycznego. Jest ich siedem, a niektórzy dodają jeszcze ósmy   Jakie to elementy i jakie mają znaczenie w utworze, będę opowiadać w kolejnych odcinkach.

"Bzowa babuleńka"- Andersen dla dzieci

Obraz
Jedną z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena  Czyta Irmina Roter-Gawłowska.

Trzy książki na majówkę (część 3)

Obraz
Trzecia i (niestety) ostatnia część rekomendacji czytelniczych na majówkę.  Prowadzenie: Irmina Roter-Gawłowska.

Trzy książki na majówkę (część 2)

Obraz
Druga część rekomendacji czytelniczych na majówkę.  Prowadzenie: Irmina Roter-Gawłowska.

Trzy książki na majówkę (część 1)

Obraz
Rekomendacje czytelnicze na majówkę.  Prowadzenie: Irmina Roter-Gawłowska.